Historia Hotelu Gromada w Pile rozpoczyna się w latach 70-tych XX wieku. W tych czasach Piła nie posiadała praktycznie żadnej infrastruktury hotelowej. W dużej mierze przyczyniły się do tego zniszczenia podczas II wojny światowej- szacuje się, że zabudowa miejska ucierpiała w 80%.
W 1975 roku Piła została stolicą nowego województwa pilskiego, co w połączeniu z jej położeniem na skrzyżowaniu ważnych dróg krajowych łączących południową i centralną Polskę z północną częścią kraju wpłynęło na podjęcie decyzji przez ówczesne władze o wybudowaniu reprezentacyjnego hotelu. Obiekt zdecydowano wybudować na gruzach kościoła pw. Św. Janów, zniszczonego wskutek działań wojennych, nieodbudowanego przez 30 lat. Budziło to wiele kontrowersji, które zostały zażegnane dzięki osiągnięciu kompromisu pomiędzy zarządcą kościoła (kurią gorzowską) a ówczesnymi władzami, które wydały pozwolenie na wybudowanie nowego kościoła na osiedlu Górnym w zamian za możliwość rozebrania ruin.
W grudniu 1975 roku wysadzono ruiny kościoła pw. Św. Janów, a 19 lipca 1978 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę hotelu.
Generalnym wykonawcą, prowadzącym podstawowe roboty budowlano-montażowe, był Kombinat Budowlany w Pile, korzystający z pomocy przedsiębiorstw podwykonawczych, w większości z województwa pilskiego i poznańskiego. Autorem projektu było Biuro Projektów Budownictwa Ogólnego „Miastoprojekt” w Koszalinie, pod kierownictwem mgr inż. Henryka Firleja.
Budowa obiektu trwała 9 lat. Oficjalne otwarcie nastąpiło 17 czerwca 1987 roku. Pierwotnie hotel nosił nazwę „Rodło”, obecnie Hotel Gromada Piła. Ten wysoki na pięćdziesiąt siedem metrów budynek posiada 12 kondygnacji, wyróżnia się swoją wielkością, bryłą i architekturą.
Aby ułatwić i uprzyjemnić gościom hotelowym pobyt, w części usługowej hotelu uruchomiono sklepy: cukierniczy, garmażeryjny z wyrobami własnej wytwórni, „Pewex”, „Cepelię” i „Ruch”. Ponadto funkcjonowała tutaj kasa wymiany walut, Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego Oddziału Wojewódzkiego „Gromady”, sauna, zakład fryzjerski, solarium a także gabinety masażu. Personel hotelu był szkolony przez poznańskich hotelarzy, a kelnerzy byli kształceni w specjalnie nowo utworzonej klasie w Zespole Szkół Gastronomicznych. Ciekawostką jest fakt, że hotel Rodło był jednym z niewielu obiektów tego typu przystosowanym do obsługi gości z niepełnosprawnościami- udogodnienia zainstalowano w pokojach, łazienkach oraz na parkingu.
W okresie istnienia turystyki sentymentalnej z b. RFN do Polski Hotel przyjmował szereg grup niemieckich jadących następnie na Warmię i Mazury. Osobą, która istotnie przyczyniła się do powstania Hotelu był b. v-ce Prezes OST Gromada – Henryk Skoczylas, który walnie przysłużył się do powstania całego, jak to wówczas nazywano „łańcucha hotelowego Gromada”. Wśród tych, którzy uruchamiali jego działalność byli jego pierwszy, świetny Dyrektor – Bogusław Janicki, z-ca dyr. Maria Twaróg (aktualna v-ce przew. Rady Nadzorczej), przybyła z hotelu Gromady w Łomży do pomocy przy uruchamianiu Hotelu w Pile – Danuta Zaniewska , późniejsza v-ce dyrektor Hotelu w Łomży.
Obecnie w hotelu zakwaterowanie może znaleźć 279 osób w 170 pokojach. Do dyspozycji Gości jest restauracja hotelowa , kawiarnia, cukiernia oraz 5 klimatyzowanych sal konferencyjnych, z których największa może pomieścić do 250 osób. W 2022 roku, wyremontowano i oddano do użytku 11 piętro hotelu, którego standard spełnia potrzeby najbardziej wymagających gości.